Asena Yurtsever Psikoloji eğitimini ve uzmanlık derecesini İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamlamıştır. Tez konusu travma sonrası stres bozukluğu üzerinedir. 1999 Marmara depremi sonrası 2,5 yıl travma mağdurları ile gönüllü olarak çalışmıştır.

Üniversite yılları ve sonrasında yedi yıl TOCEV gençlik komitesinde gönüllü olarak yer almış ve sonra vakfın Mütevelli Heyet üyeliğini iki yıl boyunca sürdürmüştür.

2002 – 2013 yılları arasında Özel Enka Anaokulu’nda rehber öğretmen olarak görev alan Yurtsever, burada çocukların gelişimlerini takip ederek, öğretmenlere, velilere ve öğrencilere destek vermiştir.

Klinik çalışmalarını 1999’dan beri Davranış Bilimleri Enstitüsü ve Öteki Danışmanlık çatısı altında sürdürmektedir. EMDR, Aile Terapisi, Sanat Terapisi ve Psikodrama eğitimleri alan Yurtsever, aynı zamanda EMDR eğitimcisidir. Ergen, yetişkin ve ailelerle çalışmaktadır. Özellikle çalıştığı konular arasında travma, depresyon, fobiler, panik atak vs (anksiyete bozuklukları) yer almaktadır. Kısa süreli dinamik terapi, EMDR ve sanat terapisi kullandığı metodlar arasındadır.

Yurtsever, EMDR Avrupa onaylı EMDR Eğitmenidir. EMDR Avrupa onaylı süpervizör ve danışmanıdır. EMDR temel eğitimlerini vermekte  ve EMDR üzerine ileri düzey workshoplar düzenlemektedir.

Ayrıca, EMDR Türkiye Derneği kurucularındandır ve 2011 yılında EMDR Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığına getirilmiştir. Halen bu görevi sürdürmektedir.

Yurtsever, EMDR Travma iyileştirme grubu içinde pek çok yardım faaliyetine önderlik etmiştir, (son üç yılda Suriyeli Mülteciler, Havaalanı patlaması, Soma, Beşiktaş patlaması). Aynı şekilde, EMDR Avrupa Travma iyileştirme (Trauma Aid) grubu içinde Kuzey Irak’taki meslektaşlarına eğitim desteği vermektedir.

Yurtsever, ayrıca Lübnan, Almanya ve Macaristan’da  EMDR terapistlerine yönelik EMDR R-TEP ve EMDR G-TEP eğitimleri vermiştir.

Yurtsever’in Sanat Psikodrama isimli bir kitabı da Okuyanus yayınlarından 2013 yılında okuyucu ile buluşmuştur.

Basılan Yayınlar:

  • Konuk, E., Knipe, J., Eke, I., Yüksek, H., Yurtsever, A. & Öztep, S. (2006). Effect of EMDR therapy on post-disaster traumatic stress disorder in survivors of the 1999 Marmara, Turkey Earthquake. International Journal of Stress Management, 13, 291–308.
  • Konuk, E., Epozdemir, H., Hacıomeroglu, S., Aydın, Y.E., Yurtsever, A. (2012) EMDR Treatment of Chronic Daily Headache and Migraine. Journal of EMDR, Feb.