1996 yılında Boğaziçi Üniversitesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programını tamamladıktan sonra, 1999 yılında aynı üniversite ve bölümde “Çocuklarda Sosyal Beceriler” konusu üzerine hazırladığı tez ile uzmanlık derecesini almıştır.

2000 yılından itibaren duygusal ve davranışsal sorunları olan çocuklar ve aileleri ile çalışmaktadır. Ayrıca 0-6 yaş dönemi çocukların psikolojik gelişim takibini yapmaktadır. Kurucusu olduğu “Filiz Çetin Danışmanlık Merkezi”nde çocuk ve ailelerle yaptığı çalışmalarda başlıca oyun terapisi, filial terapi, EMDR ve kinestetik hikaye anlatma ve aile danışmanlığı yöntemlerini kullanmaktadır.

“Araştırmadan Uygulamaya Çocuklarda Sosyal Beceriler ve Grup Eğitimi” kitabının yazarlarındandır. 2003 yılında bu çalışması YÖRET Vakfı tarafından ödüllendirilmiştir. Diğer yayınları arasında oyun terapisti ve filial terapist Dr. Rise VanFleet’in “A Parent’sHandbook of Filial Therapy” adlı kitabının Türkçe çevirisi “Anne Babalar için Filial Oyun Terapisi El Kitabı” bulunmaktadır.

Londra’da York Universitesi’nin yönlendirilmemiş oyun terapisi, Dr. Rise VanFleet’in yoğunlaştırılmış filial terapi ve Chicago TheraplayEnsititüsü’ nün theraplay eğitimlerini almıştır.

İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir’de “Çocuk Merkezli Oyun Terapisi” eğitimlerini vermiş ve uygulama çalışmalarını yürütmüştür. 2009 senesinde İrlanda’da Dr. Rise VanFleet ile yürüttüğü filial terapi eğitim gruplarının sonunda “Filial Terapi Eğitmeni” sertifikasını alarak çalışmalarına devam etmektedir.

2011 yılında ABD’nin oyun terapisi konusunda uzmanlaşmış en önemli kuruluşlarından olan Family Enhancement & Play Therapy tarafından filial terapi alanında yaptığı çalışmalardan dolayı ödül almıştır. Halen çocuklarla çalışan uzmanlara oyun terapisi, filialterapi eğitimleri ve süpervizyon vermektedir.

Dr. JanetCourtney’in geliştirdiği Gelişimsel Oyun & Bağlanma Terapileri ve İlk Oyun® Terapi eğitimlerini tamamlamıştır. Bu çalışmaların sonunda sertifikalı İlk Oyun®Terapisi – Kinestetik Hikaye Anlatma® Uygulayıcısı olarak erken çocukluk dönemine ait ilişki, bağlanma ve duygusal alandaki sorunlarla çalışmaktadır.

2018 yılından beri beden zihin ilişkisi ve nöroafektif kişilik gelişimi sertifika programına devam etmektedir.

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği, Oyun Terapisi Derneği (Associationfor Play Therapy) ve EMDR Türkiye Derneği üyesidir.